Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym: wykonywane w gabinecie podologicznym zabiegi wymagają użycia specjalnych, dobranych narzędzi i akcesoriów. Pozwalają one na skuteczne i precyzyjne leczenie, a także pielęgnację stóp pacjenta. Aby każdy z zabiegów podologicznych mógł przebiegać w sposób odpowiedni, konieczne jest nie tylko właściwe dopasowanie narzędzi i umiejętne posługiwanie się nimi, ale również zachowanie ich najwyższego poziomu bezpieczeństwa. To z kolei możliwe jest wyłącznie dzięki procesowi dezynfekcji i sterylizacji.

Dezynfekcja i sterylizacja – obowiązek w każdym gabinecie

W każdym gabinecie podologicznym – ale też kosmetycznym oraz lekarskim – konieczne jest regularne przeprowadzanie procesu dezynfekcji oraz sterylizacji używanych narzędzi. Warto pamiętać, że czynność ta i jej każdorazowe przeprowadzanie nie jest wyłącznie dobrą wolą podologa czy dowodem na jego szczególną dbałość o higienę; dezynfekcja i sterylizacja to procesy prawnie wymagane w miejscach takich jak gabinet podologiczny.

Cały proces skutecznego wyjaławiania poszczególnych elementów – narzędzi czy akcesoriów podologicznych – składa się z trzech osobnych czynności:

  • wstępnego, mechanicznego oczyszczania,
  • dezynfekcji,
  • sterylizacji.

Złożony z trzech powyższych etapów kompleksowy proces, mający na celu całkowite pozbycie się wszelkich form drobnoustrojów z powierzchni narzędzi i akcesoriów, możemy nazywać również dekontaminacją. 

Czyszczenie mechaniczne 

Pierwszy z etapów – czyszczenie mechaniczne – to wstępny proces, polegający na płukaniu narzędzi i akcesoriów oraz ich myciu z użyciem delikatnych środków czyszczących. Na tym etapie nierzadko używa się również specjalnych szczotek lub czyścików, na przykład w przypadku oczyszczania wielorazowych frezów.

 

Dezynfekcja

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie procesu dezynfekcji. Etap ten ma na celu wyeliminowanie niebezpiecznych i niepożądanych drobnoustrojów, pozostających na powierzchni narzędzi w formie wegetatywnej. Dezynfekcja jest procesem eliminującym ryzyko zakażenia się zarówno pacjenta, jak i przeprowadzającego zabieg podologa. Dzięki niej do minimum zmniejszamy zagrożenie zakażeniem bakteriami, grzybami i wirusami, między innymi wirusem HIV czy HBV. Proces dezynfekcji jest etapem bardzo istotnym i wysoce skutecznym, jednak dla pełnego wyjałowienia akcesoriów niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego kroku.

Sterylizacja   

Ostatnim etapem procesu dekontaminacji jest sterylizacja. Czynność ta niejako uzupełnia proces dezynfekcji, zabijając niepożądane drobnoustroje pozostające na powierzchni narzędzi i akcesoriów również w formie przetrwalnikowej. Sterylizacja pozwala więc na całkowite wyjałowienie wybranych sprzętów czy ich wymiennych części

Co sterylizować a co dezynfekować?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie wymagające sterylizacji narzędzia i akcesoria, muszą zostać poddane również procesowi dezynfekcji. Etap ten nie może zostać pominięty, gdyż stanowi niezbędną i integralną część kompleksowej dekontaminacji. 

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym
Dezynfekcja narzędzi w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym

Procesowi sterylizacji należy poddawać wszystkie narzędzia i akcesoria, mające bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta, a także elementy, które w przypadku przerwania ciągłości naskórka jako pierwsze zetkną się z krwią lub wysiękiem. Są to więc przede wszystkim cążki i nożyczki, stosowane przy skracaniu i opracowywaniu paznokci oraz skórek, ale także końcówki do frezarki, czyli tak zwane frezy, używane również podczas ścierania zrogowaciałego naskórka czy pozostałości po usuniętym odcisku.

W gabinecie podologicznym używane są również akcesoria, które nie wymagają sterylizacji, a którym w zupełności wystarczy poddanie procesowi dezynfekcji. Są to narzędzia i akcesoria niemające bezpośredniego kontaktu ze skórą lub takie, których używa się do czynności niezagrażających przerwaniem ciągłości naskórka. W gabinecie podologicznym są to więc między innymi pilniki, a także trzonki skalpeli i dłutek. 

Nie zapominajmy również o dezynfekcji powierzchniowej, będącej procesem pozwalającym na oczyszczenie większych elementów wyposażenia i wykończenia gabinetu podologicznego. Procesowi dezynfekcji powierzchniowej należy poddawać przede wszystkim podłogę gabinetu oraz jej meble – fotel podologiczny, dodatkowe podnóżki, ale również stołek, zajmowany przez wykonującego zabieg specjalistę. Ponadto należy dezynfekować również szafki podologiczne, lampy i lupy, a więc elementy wyposażenia niemające bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Dla zachowania wszelkich standardów bezpieczeństwa procesowi dezynfekcji należy poddawać również swoje dłonie oraz zakładane przed rozpoczęciem zabiegu rękawiczki. 

Odpowiednie czyszczenie, dezynfekowanie i sterylizowanie wszystkich wymagających tego elementów – mebli, narzędzi, ich części oraz akcesoriów – pozwala na zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i samego specjalisty. To z kolei znacząco wpływa na poziom świadczonych w gabinecie usług, jak również komfort psychiczny osób, poddających się zabiegom. 

Jak wybrać myjnię samochodową? Previous post Jak wybrać myjnię samochodową?
Jak detektywi odnajdują zaginione osoby? Next post Jak detektywi odnajdują zaginione osoby?