Domy Pomocy Społecznej – Dzisiejsze szybkie tempo życia zmusza wielu z nas do podejmowania wielu trudnych decyzji. Jednym z nich jest kierowanie naszych rodziców do domów opieki. Ale czy słuszne jest się bać?
Domy opieki – nowoczesne rozwiązania
Szybkie tempo życia, kariera i przeprowadzki oznaczają, że często nie jesteśmy w stanie odpowiednio zaopiekować się naszymi starzejącymi się rodzicami. Nie musimy się jednak tym martwić, ponieważ wiele krajów rozwiniętych znalazło rozwiązanie tego drażliwego problemu. Utworzyła wiele domów pomocy społecznej, aby osoby starsze mogły w spokoju cieszyć się starością. To rozwiązanie stało się szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 50 lat.
Ze względu na bardzo zagęszczony tryb życia młodych ludzi oraz odległość dzielącą ich od rodziców, podjęto decyzję o stworzeniu sieci domów pomocy społecznej w całym kraju. Rozwiązanie to powinno być odpowiedzią na społeczne potrzeby czasu. Z czasem okazało się to idealnym rozwiązaniem dla wielu rodzin rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Do popularności tego typu rozwiązań przyczynił się także rozwój sieci linii lotniczych, ułatwiający częsty dojazd rodzicom. Z czasem domy opieki stały się popularne na całym świecie. Rozwiązanie to spotkało się ze szczególnym uznaniem w krajach Europy Zachodniej, gdzie domy opieki są nadal idealnymi miejscami do opieki nad osobami starszymi.
Domy opieki obecnie w Polsce
Obecnie rozwiązanie to ma coraz większe grono entuzjastów również w Polsce. Powstały nowe ośrodki, które zapewniają najlepszą opiekę osobom starszym. Dom spokojnej starości to miejsce, w którym możemy czuć się spokojnie o los i zdrowie naszych rodziców. Takie placówki znajdują się niemal w każdym większym mieście w Polsce. Ich popularność widać również w znanych kurortach czy ośrodkach turystycznych. Skierowania do domów opieki można dokonać na kilka sposobów. Szpitale mogą kierować starszych pacjentów do takich placówek, jeśli dana osoba jest już hospitalizowana. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług domów pomocy społecznej, na prośbę osoby zainteresowanej lub po zgłoszeniu przez członka najbliższej rodziny. W zależności od obłożenia obiektu, przyjęcie następuje według kolejności zgłoszeń lub w przypadku większych ośrodków bezpośrednio po zgłoszeniu się.
Zakwaterowanie, wyżywienie, personel
Przeprowadzka do domu opieki może być wspaniałym przeżyciem dla seniorów. Dlatego ośrodki te starają się, aby cały proces odbywał się w jak najlepszej atmosferze. Na początku osoba jest oprowadzana po całym budynku, poznaje personel, zapoznaje się z regulaminem danego obiektu. Następnie została zabrana do swojego pokoju i od tego momentu znajdowała się pod opieką personelu Domu Pomocy Społecznej.
Pokoje standardowo wyposażone są w łazienkę, na piętrze jest aneks kuchenny, w obiekcie jest winda. Wyposażenie pokoi ogranicza się do najpotrzebniejszych rzeczy i jest zazwyczaj urządzone w minimalistycznym stylu. Znajdziemy tu wygodne łóżko, szafę na ubrania osobiste, telewizor lub radio oraz małą lodówkę do przechowywania żywności. Ten ostatni czynnik jest często zbędny, ponieważ większość domów opieki ma dobrze wyposażone stołówki, które oferują różnorodną zdrową żywność.
Nie oznacza to jednak, że wystroju pomieszczenia nie można modyfikować. Na życzenie seniorów sala może zostać zaaranżowana zgodnie z ich życzeniem. Warto jednak wspomnieć, że takie rozwiązania często wiążą się z dodatkowymi kosztami początkowymi. Kadrę pracującą w domach pomocy społecznej tworzą wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Oprócz umiejętności pielęgniarskich i pielęgniarskich osoby pracujące w takich placówkach muszą wykazywać się dużą dozą cierpliwości, sumienności i otwartości na potrzeby i problemy innych.
Najbliższa rodzina
Duży odsetek osób przebywających w domach pomocy społecznej ma stały kontakt z najbliższymi. Jest to bardzo ważny element, ponieważ pomaga starszym osobom oswoić się z nowym miejscem w pierwszych dniach pobytu w domu opieki.
Wiele ośrodków ma bardzo luźne zasady odwiedzania bliskich, a nawet zachęca innych członków rodziny do jak najczęstszego odwiedzania. Przy obecnie rozwiniętej infrastrukturze drogowej i lotniczej częste podróże nie powinny stanowić problemu. Wpływ bliskich i kontakt z nimi ma decydujący wpływ na zdrowie osób starszych. Dobre relacje z rodziną mogą uprzyjemnić pobyt w domu spokojnej starości i być świetną odskocznią od codziennych zajęć w domu pomocy społecznej.
Jak widać, domy opieki nie muszą kojarzyć się tylko z miejscami „przeczekania na śmierć”. Ich popularność będzie rosła z roku na rok ze względu na starzenie się społeczeństwa. Być może jest to świetna okazja, aby poznać tego typu ośrodki i wyrobić sobie o nich pozytywną opinię.