Gdzie są witaminy z grupy B – witaminy z grupy B od wielu lat uznawane są za jedną z najważniejszych substancji o bardzo istotnym wpływie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Witamina ta wpływa na wiele aspektów naszego organizmu, w tym głównie na: układ nerwowy, sercowy, naczyniowy, mięśniowy, a także na kwestie związane z urodą.
Witaminy z grupy B są zalecane nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat szerzej i zadać pytanie, które produkty zawierają najwięcej witamin z grupy B.
Dlaczego witaminy z grupy B są tak ważne dla naszego organizmu?
Jak wspomniano powyżej, witaminy z grupy B pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada w szczególności za: pozytywny wpływ na nastrój, odpowiedni wpływ na napięcie nerwowe, poprawę sprawności intelektualnej, stymulację metabolizmu białek, stymulację gospodarki węglowodanowej, prawidłowy wzrost kości, transport tlenu do komórek naszego organizmu, udział w syntezie insuliny , produkuje czerwone krwinki, zapobiega zaćmie, zapobiega cukrzycy, wspomaga leczenie anemii, wpływa na prawidłowy stan skóry, proces krzepnięcia krwi, proces proliferacji komórek, zmniejsza ryzyko udaru mózgu, działa jak również zmniejsza ryzyko chorób serca atak. Ponadto witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowy proces syntezy melatoniny oraz wpływają na wiele zmian związanych z metabolizmem. Należy również dodać, że wszystkie witaminy z grupy B są całkowicie rozpuszczalne w wodzie iw większości przypadków nie są magazynowane w naszym organizmie. Są one niezbędne dla prawidłowego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ta grupa witamin powinna być dostarczana do organizmu regularnie, w przeciwnym razie ich niedobór może doprowadzić do powstania różnych chorób i obniżenia wydolności naszego organizmu. Witaminy z grupy B należy podawać przede wszystkim osobom, które mają trudności z wchłanianiem składników odżywczych, nadużywającym alkoholu i wyrobów tytoniowych oraz przyjmującym leki przeciwpadaczkowe.
Jakie pokarmy zawierają witaminy z grupy B?
Jeśli chodzi o problem witaminy B w produktach, należy zauważyć, że występuje ona głównie w: fasoli, jajach, podrobach, wątróbce drobiowej, mleku sojowym, sardynkach, makreli, szpinaku, drożdżach, truskawkach, jagodach, wołowinie, grochu, kiełkach pszenicy , otręby, kasza gryczana, orzechy laskowe, orzechy włoskie, tłusty ser, produkty pełnoziarniste, ser topiony, indyk, nasiona słonecznika, chleb pełnoziarnisty, ser pleśniowy, różne grzyby, kapusta, banany, marchew, brązowy ryż, mąka sojowa, pomarańcze, cytryny, pomarańcze, kiwi, arbuz, wiśnie, nektarynki, winogrona, ogórki, seler, pietruszka, koper włoski, szczypiorek, małże, ostrygi, kakao, dynia, ziemniaki, kalafior i łosoś atlantycki. Spożywając te produkty regularnie, mamy pewność, że nasz organizm będzie odpowiednio zaopatrzony w witaminy z grupy B. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy poziom witaminy B w naszym organizmie jest na dobrym poziomie, możemy zdecydować się na badanie krwi na poziom witamin. Zalecane są coroczne przeglądy zapobiegawcze. Na przykład 100 gramów bananów zawiera aż 50 mg witamin z grupy B. 100 gramów zielonej fasoli zawiera około 30 mg witamin z grupy B. 100 gramów pomidorów zawiera około 60 mg tej witaminy.
Co się dzieje, gdy nie mamy wystarczającej ilości witamin z grupy B w naszych organizmach?
Przy zbyt małej ilości witamin z grupy B w naszym organizmie mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Skutki te obejmują głównie następujące problemy: rozwijające się problemy metaboliczne, rozwijająca się anemia, rozwijająca się problematyka związana z wypadaniem włosów i problemami skórnymi, rozwijająca się utrata apetytu lub utrata apetytu, rozwijająca się problematyka z koncentracją oraz nadmierny ból, pojawiają się bóle głowy i bóle stawów. Warto również zauważyć, że objaw ten często występuje u osób, które decydują się na dietę niskokaloryczną oraz u tych, które mają trudności z wchłanianiem witamin do organizmu. Jeśli wystąpi jeden z powyższych objawów, warto zareagować niemal natychmiast. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub zastosować preparaty, które zapewniają kompleksowe uzupełnienie witamin z grupy B w bardzo dużych dawkach. Takie preparaty szybko i skutecznie uzupełniają niedobory witamin z grupy B, a ponadto odpowiednio zapobiegają niedoborom witamin w przyszłości.