Jak zaprogramować kartę RFID? Należy pamiętać, że antena zajmuje większą część tej karty. Czytnik zawiera również bardzo mały chip, który realizuje całą logikę. Czytnik jest również wyposażony w antenę i systematycznie transmituje sygnały, czyli generuje pole elektromagnetyczne. Kiedy czytnik jest wprowadzany w teren, na jego antenie generowana jest energia. Gdy czytnik połączy się z kartą, karta odsyła połączenie zaszyfrowane hasłem lub kluczem.
Technologia dostępu do kart RFID
Większość zbliżeniowych kart dostępu wygląda tak samo, kawałek plastiku wielkości karty kredytowej. Ponieważ karty RFID są obecnie najczęściej używane, warto poznać podstawy działania tej technologii. Poświadczenie karty RFID przesyła bezdotykowo informacje do czytnika kart, który musi być w stanie rozpoznać format danych karty. Karty RFID są bezdotykowe i mają mały chip zaprogramowany unikalnym identyfikatorem. Chip jest zasilany, gdy jest doprowadzany do czytnika w celu przesłania informacji w postaci kodu binarnego. Czytnik przesyła następnie informacje z powrotem do kontrolera. Jeśli kontroler uzna, że ta informacja jest aktualna dla tych drzwi i czasu, zwalnia zamek.
Jak zaprogramować kartę RFID?
Aby zaprogramować kartę RFID, wpisujesz kod, ale problem polega na tym, jak go zapisać na karcie. Sam kod nie stanowi dużego problemu dla czytelnika. Ale czy moc chipa (pasywnego) wystarczy do takich obliczeń, czy może warto użyć chipa aktywnego, skoro odległość to kilka centymetrów?
Najlepiej jest użyć karty ogólnego przeznaczenia, która spełnia Twoje wymagania. Schematy uwierzytelniania są szeroko stosowane i wdrażane w prawie wszystkich kartach ogólnego przeznaczenia z interfejsami zbliżeniowymi i kontaktowymi RF. Czasami jest to trochę jedno i drugie. W tym rozwiązaniu nie trzeba programować karty RFID własnym kodem, ale można pobrać specyfikację, a następnie zainicjować kartę wymaganym kluczem, dla którego należy wysłać odpowiednią komendę.
Większość kart ma wspólne narzędzia uruchamiania. Warto wspomnieć np. o tym, że karty Mifare są łatwo dostępne i często używane. Prosty Mifare, który nie gwarantuje żadnych środków uwierzytelniania, nie jest wymagany. Pamiętaj, że tego typu karty mają wbudowane schematy uwierzytelniania, więc skutecznie spełnią Twoje potrzeby (w zasadzie wzajemne uwierzytelnianie, więc więcej niż potrzebujesz).
Potrzebujesz programowalnej karty
Są jednak takie, które niełatwo znaleźć za pomocą kart zbliżeniowych. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie karty bazowej, która zawiera oba interfejsy. Karty są zaprogramowane w głównych językach i są dostępne w różnych zestawach. Standardem jest JavaCard, ale są one małe i trudne do zdobycia. Aby załadować niekonwencjonalne aplety na karty inteligentne, sprawdź GlobalPlatform, kolejny standard, który pokazuje, jak zarządzać aplikacjami na kartach inteligentnych.
Jak już wspomniano, większą część karty RFID zajmuje antena, dodatkowo tag wyposażony jest w mały chip. Czytnik zawiera antenę, która okresowo emituje sygnały generujące pole elektromagnetyczne. Jeśli znacznik znajduje się w obszarze, jego antena jest zasilana. Możesz użyć tego modułu do obsługi wiadomości e-mail.
Aby zabezpieczyć proces programowania karty RFID, należy nacisnąć przycisk z tyłu, spowoduje to kliknięcie. Jest to znak włożenia karty programującej do kłódki na około 3 sekundy. Jeśli rozlegną się dwa sygnały dźwiękowe, karta programująca jest zarejestrowana i aktywowana. Podczas ustawiania parametrów karty klucza lub chipa klucza, włóż kartę do zamka i włóż kartę klucza lub chip klucza do zamka na 3 sekundy po usłyszeniu sygnału dźwiękowego.
Proces procesu programowania kart RFID
Co można wykorzystać do rejestracji danych? Dobrym rozwiązaniem jest użycie programatora komputerowego RFID. Ale jaki rodzaj? Można na przykład wskazać indeks materiału w pamięci tagów RFID. Dlaczego? Ze względu na możliwość automatycznego programowania pojedynczych etykiet oraz całych serii. Co ci programiści robią? Służy do kodowania informacji, np. kart zbliżeniowych w postaci przepustek. Sprawnie wprowadza również dane do każdego znacznika RFID. Program nie jest skomplikowany, wystarczy wpisać początkowy numer EPC oraz ilość tagów do zaprogramowania. Dzięki temu program komputerowy natychmiast zakoduje cyfry w tagu znajdującym się w pobliżu czytnika.
W celu zakodowania danych w tagu RFID należy wybrać jeden z czytników, który będzie współpracował z programatorem. Kolejnym krokiem jest instalacja programu, następnie konfiguracja połączenia i zasilania anteny. Po wykonaniu tych kroków można wprowadzić początkowy numer EPC i jednokrotnie zakodować kolejny numer etykiety. Jeśli wykonałeś wszystkie te kroki, możesz przystąpić do programowania karty RFID.