Śmierć zwierząt - jak zapewnić godny pochówek

Śmierć zwierząt – jak zapewnić godny pochówek

Śmierć zwierząt – jak zapewnić godny pochówek wiernemu przyjacielowi? Moment śmierci zwierzaka jest często niezwykle trudny dla jego właściciela. Zwierzęta domowe, takie jak psy, koty i gryzonie, to często więcej niż zwierzęta domowe – to pełnoprawni członkowie rodziny, najlepsi przyjaciele i lojalni towarzysze. Kiedy mieszkamy z nimi pod jednym dachem i dzielimy ich wzloty i upadki, powstaje między nami niezwykle silna więź – więc ból po stracie takiej osoby jest tak intensywny, że nie bez powodu często chcemy się z nią pożegnać.

Zaskocz ich szacunkiem, na jaki zasługują. Okazuje się jednak, że w Polsce nie jest to takie proste. Na szczęście z pomocą przyszły takie instytucje jak krematoria dla zwierząt.

Zagadnienia prawne

Zgodnie z polskim prawem martwe zwierzęta są odpadami biologicznymi i ze względu na potencjalne zagrożenie epidemiologiczne muszą zostać usunięte. Niedopuszczalne jest zatem samotne chowanie zmarłego przyjaciela we własnym ogrodzie czy lesie – czyn taki będzie karany bardzo wysoką grzywną. Dlatego najprostszym rozwiązaniem zaproponowanym przez państwo jest umieszczenie zwłok zwierząt domowych w chłodni przychodni weterynaryjnej i odebranie ich stamtąd przez ekspertów ds. utylizacji. Jednak wiele osób uważa tę opcję za wyjątkowo nieetyczną. W końcu żaden kochający pan nie chce, aby jego wierny towarzysz spłonął na śmietniku — co niestety często się zdarza. To jeden z powodów, dla których skorzystanie z usług profesjonalnego krematorium dla zwierząt okazuje się lepszą propozycją – daje możliwość legalnego i godnego pochówku.

Zasady działania

Wiele zakładów kremacyjnych oferuje również transport ciał zwierząt — często za darmo. Część z nich współpracuje również z lekarzami weterynarii – więc jeśli Twój zwierzak umrze w klinice, warto zapytać lekarza, czy może zapewnić zwierzęciu certyfikowane krematorium. Jeśli pies, kot lub chomik zginie w domu, należy odpowiednio unieruchomić jego ciało – zaleca się zawinięcie w koc lub ręcznik, włożenie do torby i przechowywanie w chłodnym miejscu do czasu przyjazdu spalarni.

Śmierć zwierząt - jak zapewnić godny pochówek
Śmierć zwierząt – jak zapewnić godny pochówek

Krematoria dla zwierząt oferują zasadniczo dwa rodzaje kremacji – grupową i indywidualną. Pierwsza jest tańsza i polega na wspólnym spalaniu zwłok kilku zwierząt. W takim przypadku właściciel nie otrzyma prochów zwierzęcia. Z drugiej strony, decydując się na osobną kremację, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale pies, kot czy królik kremowany jest sam w jednym piecu, a opiekun otrzymuje go w specjalnej, często wybieranej urnie z prochami. W zależności od wielkości zwierzęcia, cała procedura trwa od około 20 minut do maksymalnie 4 godzin. Cena za taki zabieg to zwykle kilkaset złotych i zależy też od wielkości pupila.

Często, w przypadku obu kremacji zwierząt animaleden.pl/kremacja-zwierzat-poznan/, operatorzy krematoriów dla zwierząt domowych dają również właścicielom czas na ostatnie pożegnanie ze swoimi zwierzętami i często oferują usługi, takie jak mycie ciała lub pielęgnacja, aby zwierzęta wyglądały dostojnie. te ostatnie chwile. Jak widać, tego typu agencje dokładają wszelkich starań, aby rozstanie z ukochanym zwierzakiem było jak najprostsze i pełne szacunku.

Kremacja – co dalej?

Jeśli ciało zwierzęcia jest kremowane oddzielnie, a właściciel otrzymuje urnę zawierającą prochy, zwierzę ma kilka opcji. Na przykład może zabrać go ze sobą do domu jako pamiątkę po swoich przyjaciołach. Tego typu urny są zwykle dobrze wykonane i wyglądają na tyle elegancko, że można je nawet postawić na kominku lub innym honorowym miejscu. Prochy ukochanego zwierzaka można również odpowiednio rozrzucić lub zakopać w ogrodzie.

Inną propozycją jest wykupienie miejsca na dedykowanym cmentarzu dla zwierząt – w Polsce jest ich kilka. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z nich, aby zapewnić swoim pupilom godny pogrzeb. Część z nich decyduje się także na zakup niezwykle pięknych pomników, innym wystarczy zwykły, prosty nagrobek. Koszt zakupu działki na takim cmentarzu nie jest wysoki, a korzystając z okazji, właściciel może mniej lub bardziej regularnie odwiedzać swojego zmarłego przyjaciela. Warto pomyśleć o zakopaniu prochów swojego zwierzaka w urnie na cmentarzu dla zwierząt – to świetny sposób, aby okazać mu szacunek za lata bezinteresownej przyjaźni i zapewnić mu godne miejsce spoczynku.

Śmierć ukochanego zwierzaka jest zawsze niezwykle bolesnym przeżyciem dla właściciela. Polskie przepisy proponują bardzo restrykcyjne rozwiązania, ale nie ułatwiają radzenia sobie z żałobą – dla wielu osób bezwzględne obchodzenie się ze zwłokami przyjaciela jest nie do przyjęcia. Dlatego warto skorzystać z usług krematorium dla zwierząt – dzięki takiej placówce można z szacunkiem pożegnać zmarłego towarzysza i zapewnić mu godny pochówek, w granicach obowiązującego prawa.

Animal Eden krematorium dla zwierząt
Rosówek 30
72-001 Rosówek
508508677
www.animaleden.pl
Pierwsza wizyta u dentysty Previous post Pierwsza wizyta u dentysty
Przeciwwskazania do implantów Next post Przeciwwskazania do implantów